Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz?

kiloya gore su icme rehberi gunde kac litre su icmeliyiz h658317 9a7ed jpg

Günlük aktiviteleri yerine getirirken sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla vücuttaki su sürekli olarak eksilmektedir. Metabolizma sağlıklı bir şekilde hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için eksilen su miktarı kadar su ile takviye edilmelidir. Buna günlük su ihtiyacı denilmektedir. Su ihtiyacı kesinlike susama duyumuna göre, belli bir tüketim alışkanlığına ve su tüketim bilincine sahip olunarak giderilmelidir. Çünkü vücudun ihtiyacı olan suyu yerine koymamak, birtakım rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Günlük su ihtiyacını gidermek konusunda net rakamlar vermek zordur. Çünkü kişinin biyolojik yapısına, cinsiyetine, yaşına, çalışma şartlarına, bulunduğu ortamın iklimsel özelliklerine göre bu ihtiyaç farklılık gösterecektir.

Yaklaşık olarak bir gün içerisinde vücut ağırlığının en az 1/36’sı kadar su alınmalıdır. Örneğin 72 kg ağırlığındaki birisinin günlük su ihtiyacı en az 2 litredir. Bu ihtiyacın bir kısmının yiyecekler yolu ile alındığını varsaysak bile, uzmanlar bir yetişkinin günde en az 1,5 litre su içmesini tavsiye etmektedirler.

Yeterince su içilmediğinde vücutta bazı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. % 1 su azalması susatır, % 5 hafif ateşe yol açar, % 10 eksikliğinde dil şişer, böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremez, kaslarda spazmlar başlar, yürümek imkânsızlaşır. % 20 su kaybında ise cilt çatlar, organlar durur, ölümler gerçekleşir.

Günde Kaç Litre Mineralli Su İçilmeli?

Mineralli Maden Suyu nasıl ve ne kadar tüketilmelidir?

Mineralli Maden Suyu ve kaynak suyu içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı Mineralli Maden Suyundan karşılanabilir.

Yapılan araştırmalarda sağlıklı bireyler için Mineralli Maden Suyu tüketimi 600 ml olarak belirlemiştir.

Daha yoğun tüketmesi gerekenler

  • Mineralli Maden suyu içerdiği maddelerin eksikliğine bağlı rahatsızlığı olanlar
  • Kendinin ve çocuğunun iyi beslenmesi için hamileler
  • Gelişim çağındaki çocuklar
  • Yaşlılar
  • Efor sarf eden sporcular
  • Zihinsel, kemik ve diş gelişimi çağındaki bebek ve çocuklar
  • Cilt sorunları yaşayan veya estetiğine dikkat edenler

Sağlıklı Bir Suyun Özellikleri Nelerdir?

İçilebilir suyun özellikleri

İçme suyu günümüzde genellikle hazır, şişelenmiş şekillerde tüketilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus suyun fiziksel, biyolojik, kimyasal özellikleri ile sağlıklı ve hijyenik bir yapıda olmasıdır. Sağlıklı bir su nasıl olmalıdır?

Fiziksel özellikleri

Kokusuz, renksiz, berrak olmalıdır. Toz toprak vb. yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır.

Kimyasal özellikler

Sertlik ve pH dengesi orantılı olmalı, organik ve inorganik içerikler, pH ve birtakım kimyasallar canlıların sağlığını tehdit etmeyecek sınırlar içinde olmalıdır.

Biyolojik özellikler

Bakteriler, virüsler, parazitler vb. zararlı canlı ve mikroorganizmalar açısından hijyenik olmalıdır.

Su ve Tedavi Reçeteleri

Mucizevi hayat kaynağı suyun sadece içecek yolu ile tüketilmesinin yanı sıra daha farklı birçok yol ile vücuda sağlık getirecek tedaviler için kullanılabilir. Bunların başında hidroterapi, kalsiyum eksikliklerinin, çeşitli kas hastalıklarının, menopozun tedavisi gelir. Ayrıca ruh sağlığının tedavisinde ve çeşitli stres bozukluklarında da su ile tedavi uygulanmaktadır.

Su, sağlık ve hidroterapi…

İnsanoğlunun yüzyıllar boyu zihinsel ve bedensel yorgunluklardan arınma ve bazı hastalıkların tedavisinde yararlandıkları en önemli sağlık kaynaklarından biridir su. Sağlık açısından çok uzun yıllar önce kullanılmaya başlanan suyun ilk tedavi yöntemlerinden biri hidroterapi olmuştur.

Hidroterapi Hidro “Su” ve terapia “Tedavi” kelimelerinden oluşmuştur; kısaca suyla tedavi anlamına gelir. Suyun katı, sıvı veya gaz hallerinin vücudun dışından veya içinden tedavi aracı olarak kullanılmasıdır. Vücudumuzun üçte ikisi sudur. Su hayat demektir. Hidroterapi denince akla doğal kaynak sularının barındırdığı minerallerle yapılan tedaviler akla gelmektedir. Hidroterapide yalnızca doğal sular değil normal sular da kullanılır. Son derece sıradan görünen bu yaşam kaynağı gerekli işlemlerden geçtikten sonra mucizevi etkileri oluşmaktadır. İnsan vücudunun üçte ikisi gibi büyük bir kısmının suyla kaplı olması, suyun insan hayatındaki önemini gözler önüne sermektedir. Hidroterapide asıl olan suyun hareketi sonucu ortaya çıkan etkiye insan vücudunun verdiği pozitif tepkidir.

Suyun sıcaklığına göre insan vücudunun vereceği tepkiler farklı olacaktır. Soğuk su vücuda enerji verir, canlanmanızı, kendinize gelmenizi sağlar. Yüksek ateşi düsürmek için soguk su kullanılır. Vücudun zedelenmis bölümlerinde meydana gelebilecek sislikleri engellemek için buz tedavisi uygulanır.
Buna karsılık sıcak su ise vücudun gevşemesini, rahatlamasını sağlar. Sıcak su buharıyla vücuttaki gözenekler açılır, terleme gerçeklesir ve bu yolla vücuttaki toksinler atılmış olur. Vücudun kan dolaşımını hızlandırmak için suyla şok tedavisi uygulayabilir. Şok tedavisi, sıcak ve soğuk su banyosunu birbirinin ardından yaparak gerçekleşir.

Romatizma için su ile tedavi

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ön planda ağrı ve hareket kısıtlılığına bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma adı verilmektedir.
Su ve maden suları özellikle romatizmal hastalıklarda kireç kaybını önler, kas-kemik dokusunu güçlendirir ve eklem ağrılarını azaltır. İleri yaşlarda sıklıkla görülen bu rahatsızlığın tedavisinde destek amaçlı olarak mineral ve çeşitli maddeler açısından zengin olan su tedavisi büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Sinirsel rahatsızlıklar için su ile tedavi

Osmanlıda su ile tedavi çeşitli fiziksel rahatsızlıkların yanında sinirsel rahatsızlık giderilmesi ve iyileştirilmesi için de kullanılmaktaydı. Günlük yaşam içerisinde yoğun iş yaşamı, trafik ve benzeri stres yaratan faktörler yaşamı güçleştirmekte ve ruhsal bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Geleneksel tedavi yöntemleri içerisinde destek amaçlı olarak su ve kaplıcalarda kullanılan su ile tedavi oldukça etkili bir yöntemdir. Ruhsal yüklenme, yorgunluk ve strese karşı olumlu etkileri olan Mineralli Sudaki (maden suyu) magnezyum şifalı suların içeriğinde bulunması gereken maddelerdendir.

Kadın hastalıkları ve menopoz için su ile tedavi

Kaplıca suları genellikle kadın üreme organlarında görülen iltihaplarda etkili olur, adet düzensizlikleri, organik bir nedenin olmadığı kısırlık tedavisinde kullanılır.

Osteoporoz için su ile tedavi

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen bu rahatsızlık; kemik yapısının bozulması, güçsüzleşmesi ve zayıflaması ile vücutta şekil bozukluklarına neden olan bir hastalıktır. Bu rahatsızlıktan korunmak için yeterli kalsiyum alınması, sağlıklı beslenme ve spor gibi genel etkenler önemli faktörlerdir. Su ve Mineralli Suyun (maden suyu) yapısında bulunan yararlı maddeler bu ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Öz Kaynak ve Hijyen

Suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri açısından içilebilir olmasının yanı sıra suyun tüketiciye ulaşma serüveni içerisinde kaynağından çıkarılması, şişelenmesi ve taşınmasında gerekli titizlik gösterilmeli, suyun insan sağlığına yararlı özelliklerini kaybetmesinin önüne geçilmelidir. İşte bu noktada Özkaynak, sağlıklı bir suyun tüketiciye ulaşma aşamalarının her birinde, suyun kaynağından çıkarılması, ambalajlanması (şişelenmesi), depolanması ve ulaşımında suyun yapısal özelliklerinin bozulmaması ve insan sağlığını tehdit edecek değişikliklerden, dış müdahalelerden korunması için gerekli özeni göstermektedir.

Özkaynak uzun yıllara dayanan tecrübesi ile suyun en sağlıklı şekilde tüketilmesi için gerekli tüm imkanları en doğru şekilde bir araya getirmektedir. Özkaynak için insan sağlığı önemlidir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir