Greencard Başvurusu Nasıl Yapılır Adım Adım 2023

greenkart

Greencard başvuruları bu akşam başlıyor ! Adım adım nasıl başvuru yapacağınızı öğrenmeniz için yazı hazırladım. Başvuru işlemleri sadece bu siteden yapılıyor. Başka sitelere ya da kişilere herhangi bir ücret ödemenize gerek yok !dvprogram.state.gov

Karşınıza gelen bu ekranda DV-2025 Instructions butonunu görürsünüz. Oraya tıklarsanız başvuru yapmak için neler yapmanız ve hangi şartları taşımanız gerektiğini anlatan İngilizce bir PDF dosyası bulacaksınız

ilk jpg

İkinci buton olan PHOTO TOOL ya da PHOTO INSTRUCTION kısmında yüklemeniz gereken fotoğrafın nasıl ölçüde olması gerektiğini gösteren talimatlar, Biyometrik fotoğrafınızın nasıl çekilmesi gerektiğini anlatan bir yazı göreceksiniz.

YEŞİL BUTON OLAN ”BEGIN ENTRY” butonuna tıklıyorsunuz. Karşınıza bir doğrulama kodunun sorulduğu ekran gelecek. Ekranda gördüğünüz kodu kutucuğa yazın, SUBMIT butonuna tıklayıp devam edin.

Karşınıza böyle bir ekran gelecek. Karşılarına Türkçelerini yazdım ama anlatmaya devam edeceğim.

ikinci jpg

Bu form sizin kişisel bilgilerinizi resmi bir şekilde dolduracağınız bir form. Soyadı ve adı girerken dikkat etmeniz gereken nokta eğer göbek adınız yoksa ”NO MIDDLE NAME” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Doğum tarihleri Amerika’da daima AY/GÜN/YIL şeklinde yazılır. Bu detayı gözden kaçırmayın.

4. kısımda BIRTH CITY olarak geçen yer hangi şehirde doğduğunuzu soruyor eğer bilmiyorsanız ”BIRTH CITY UNKNOWN” yani bilinmiyor kutucuğunu işaretleyebilirsiniz. Fakat kimliğinizde bu bilgi olacağı için boş geçmeyin.Ayrıca formu doldururken İNGİLİZCE karakter kullanın TÜRKÇE karakter kullanmayın. Yani doğum yeriniz ŞANLIURFA ise SANLIURFA şeklinde yazmalısınız.

5. kısımda ise doğduğunuz ülke yerine de Türkiye’de doğduysanız ”Turkiye” yazıyorsunuz.

6. Bölümde ise Green Card başvurusu için uygun olduğunuz ülke sorusu karşınıza çıkacak, Türkiye başvurmaya uygun bir ülke olduğundan daima ”YES” kutucuğunu işaretleyin.

Bundan sonra PASSPORT NUMBER kısmı var. Oraya Pasaport numaranızı yazıyorsunuz. Pasaportunuzun ilk sayfasında yer alan bir numara. PASSPORT EXPIRATION DATE : Pasaport son kullanma tarihini yazıyorsunuz.

B) PASSPORT EXEMTION adında bir kısım var orası da ben pasaport göstermek zorunda değilim seçeneğinin yer aldığı bir bölüm. Böyle bir şey çekiliş maddelerinde olmadığı için direkt olarak es geçebilirsiniz.

LINK TO PHOTO INSTRUCTIONS adında bir link var, o linke tıklarsanız fotoğrafınızın nasıl olması gerektiği ile ilgili talimatları görürsünüz. Altta yer alan kutudaki ”CHOOSE NEW PHOTO” butonundan da fotoğrafınızı siteye yükleyebilirsiniz.

Bir sonra ki kısım da karşınıza ”MAILING ADRESS” gelecek. Burada eğer size ulaşmaları gerekirse nereye posta gönderebilirler gibi bilgiler gerekli olacak.

Sonra ki kısımda COUNTRY WHERE YOU LIVE TODAY sorusu var. Şu anda hangi ülkede yaşadığınızı girmeniz gerekiyor. Türkiye vatandaşı olsanız da başka bir ülkede yaşıyor olabilirsiniz. O yaşadığınız ülkeyi girin.

Sonraki bölümde PHONE NUMBER (Telefon numaranız) ve E-mail adresiniz soruluyor. Onları da doldurun. E-mail adresiniz oldukça önemlidir. Boş bırakmayın. CONFIRM EMAİL kısmında da e-mail adresinizi yeniden doldurmanız gerekiyor.

Bir sonraki kısımda WHAT IS THE HIGHEST LEVEL OF EDUCATION YOU HAVE ACHIVED AS OF TODAY? diye bir soru çıkacak oradan mezun olduğunuz, diplomanızın olduğu okul düzeyini seçin.

Diğer kısımda ise WHAT IS YOUR CURRENT MARITAL STATUS? sorusu var. Buradan da medeni halinizi seçmeniz gerekiyor.

Bir sonraki kısımda NUMBER OF CHILDREN sorusu var. Oraya 21 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZIN SAYISINI YAZACAKSINIZ.

Bunları da doldurduktan sonra CONTINUE butonuyla devam edin. Karşınıza doldurduğunuz bilgileri doğrulayan bir kontrol ekranı gelecek, buradan doldurduğunuz tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.

Buradan sonra sayfanın altında SUBMIT butonu göreceksiniz. Artık ona tıkladığınızda çekilişe resmi olarak KATILMIŞ OLUYORSUNUZ.

Bu ekranda bir CONFIRMATION NUMBER yani DOĞRULAMA NUMARASI göreceksiniz. Eğer size GREEN CARD çıkarsa bunu bu verilen numara ile öğrenebileceksiniz.

greencard jpg

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir