Arazi / Arsa / Tarla Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler 2024

emlakarsa jpg

Hisseli arazi almaktan kaçının, müstakil tapulu yerlere bakın. ortak kazan kaynamaz, hele tanımadığınız kimselerle toprak paylaşmak çok sıkıntılı bir durum.

Arazinin çapına dikkat edin. yani kare ya da dikdörtgen olmasına, eğimli olmamasına dikkat edin. 500m2 arsayı ucuza satanlara bakın uzun ince parsellerdir bunlar. 2metre eni 250 metre boyu olan tarlalar ölü yatırımdır.

Arazinin yolu var mı? illa asfaltlı kaldırımlı yollara gerek yok ama en azından kadastral yol denilen yola mutlaka komşu olsun arazi.

Bu yukarıdaki özelliklere sahip arsa kesin prim yapar 10 yılda olsa. bu özelliklere sahip olmayan arsalar ise acil bir ihtiyaçta ölü fiyata bile satamazsınız.

Çok yararlı olmayan riskli yatırımdır. imara açılması için epeyi bir süre geçecektir ve açıldığında hala torun sahibi değilseniz ilk elde %40’ı belediyece dop kesintisi olarak elinizden alınacaktır. geri kalanıyla kar edeceğinizi düşünebilirsiniz, ama pek çok farklı gayrimenkul yatırımı enstrümanı varken çok da karlı değildir. paranızı uzun süre bağlamış olmanız dışında işinize yaramayacaktır.

Bunun yerine metro, metrobüs, e-5 ve tem gibi ana arterlerin kesişme bölgelerindeki ofis ya da mağazaları aldığınızda bu gayrimenkul de zaman içerisinde İstanbul’daki pek çok gayrimenkul gibi ciddi değer kazanacaktır, ve ayrıca 12-13 senede kendisini amorte edecek kadar da kira getirisi olacaktır. mesela 100 birime aldığınız mağaza senelik %15 değer artışı ve 12 senelik amortisman mantığı ile 6 senede 347 birim olacaktır. bunu 0,6’ya bölersek 578 tl gibi bir değer elde ediyoruz. yani aynı derece karlı sayılabilmesi için yaklaşık 6 kat değerlenmesi gerekiyor.
İmarsız bir arsa imar alınca 6 kat değerlenir mi, çok daha fazla da değerlenebilir. sorun şu ki oraya imar verileceğinin garantisi yoktur. bu bir risktir ve imar verilene dek de orası tarla değerinde olacak, ancak imar verildiği zaman değer kazanacaktır. paraya sıkışıp satmak isterseniz de anında müşteri bulamayacaksınız. oysa bir ticari gayrimenkul yatırımı her an nakite çevrilebilir bir gelir demek olacaktır. gerektiği an hemen sayıp anında daha karlı bir yatırıma da dönebilirsiniz.

Yani yeterince, belki de çok uzun zaman unutabileceğiniz bir paranız yoksa arsa almak zannedildiği gibi müthiş bir ticari başarı getirmeyecektir.

Eğer küçük yatırımcı alıyorsa imara açılmayacak büyük alırsa açılır. Önceden büyüğün olabileceği yeri tespit edeceğiz.
İmara açılmamış arsa yoktur az r vardır. Bekleyecez zamanında verimsiz araziler şimdi arsa oldu. Edirne’de

Edirne için İskender köyüdür . zamanında Edirne’ye yakın verimsiz toprakları kızlara veren köy sakinleri şehrin bu tarafa kayıp tarlaların imara açılıp arsa olmasıyla birlikte şuan kafalarını taşlara vurmaktadırlar.
aldığın yer köye değil şehre yakın olacak ve verimsiz olacak.

1. Tarla eğer (2000)eski yeni yasa 5.000 metrekareden küçük ise yasal olarak ev yapamazsınız,

2. Tarla (2000) “5.000 metrekareden büyük olsa bile, kadastral yolu yoksa yine ev yapamazsınız!

3. Tarlanın büyüklüğü (2000)”5.000 metrekare üzerinde ise yapacak olduğunuz evin toplam metrajı yani bağımsız bölümün alanı ekstra olarak kabul edilir. Yani, eğer 150 metrekare ev yapacaksanız tarlanız en az 5.150 metrekare olmalıdır. 80 metrekarelik bir ev yapacaksanız tarla 5.080 metrekare olmalıdır.

4. Tarla eğer tarım il müdürlüğü tarafından sınırı çizilmiş ova içindeyse 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

5. Sulama kanalı, sulama göleti vb. gibi DSİ çalışması yapılmış sulanabilir arazilerde 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

6. Sit alanı içindeyse 5.000 metrekareden büyük olsa bile ev yapamazsınız.

7. Kooperatif hobi bahçesi zaten ev olmaz, yaptığın ev de zaten senin sayılmaz. Aman dikkat. Kooperatif borcuna, varlığına ortak olursunuz, yaptığınız ev kooperatifin ortak malı olur, tek başına hiçbir hak iddia edemezsiniz (yıkılmadığını varsayalım)

8. Konteyner koyulur, prefabrik yapılabilir, bungalov yapılır diye özel bir durum ya da öyle bir müsaade yoktur ruhsatı olmayan herşey kaçaktır.

9. Belediye birşey demiyor yalanları ile yer satılıyor, öyle birşey yoktur, belediye çatır çatır yıkar, cezasını da keser, hatta ceza davası bile açılması için kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunur, hapis cezası bile alabilirsiniz. Belediyenin yıkmadığı yani göz yumduğu olsa bile (!) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkar, parasını 2 kat olarak belediyeden keser ve bunu bile size ödetir.

10. Elektrik aboneliği olması belediyenin ya da devletin o yapıya izin verdiği, yıkmayacağı anlamına gelmez. Yıkılan bir çok kaçak yapıda elektrik vardır.

11. Yapı kayıt belgesine müracaat edilmiş olması o yapının izinli olduğu ve yıkılmayacağı anlamına gelmez. Belgesiz olan her yapı yıkılabilir.

12. Su çıkar, sondaj vurursun diyen herkese aldanmayın. 150 metre derine inip yine de su bulamayabilirsiniz.

Kaldı ki, son birkaç yıldır sondaj yasağı vardır. Kaçak sondaj çalışması yaptığınız tespit edilirse yüzbinlerce lira ceza yiyebilirsiniz, kazılan yere beton dökmek zorunda kalabilirsiniz.

13. Elektriğe suya müracaat ettik, gelecek diyenlere de aldanmayın, milyon tl de verseniz bazı yerlere elektrik ve su asla gelmez, gelse de sizin ömrünüz yetmez.

14. Tarlanın etrafını çevirmeniz oranın vasfını değiştirmez, duvar örmeniz ya da tel örgü çekmeniz orayı arsa yapmaz.

15. Satılık ilanlarında tarlalara satılık “ARSA diye yazan çok olur ama arsa satan daha yanlışlıkla “TARLA diye ilan vermemiştir. Tarlaya arsa yazanlara dikkat edin.

Köy içi imarlı olan yani kırsal yerleşik alan olarak kabul edilen yerlerde bu durum istisnadır. Köy içi alanlar da kayıtlarda tarla olarak geçer ama kadastral yolu olan tarla vasıflı köyiçi yerlere de ev yapabilirsiniz. Yani bir nevi arsa vasıflı olur. Almak istediğiniz yerin köy içi yerleşik alan içinde olup olmadığını belediyeden öğrenebilirsiniz’

16. Köylerde , Kırsal Mahalleler

de Bir yerin ifrazı için parselin Kadastro yoluna cephe olması ve en az 15 metre genişlik 20 metre derinlik sağlaması gerekir.

17. Ne alırsanız alın belediye ile ya da il özel idaresi ile veya ‘Harita Bürosu ve ‘Lisans lı bir harita bürosundan alacağınız bilgiler ışığında karar verin.

Not =m2 emsaldir yasaya göre 2000m2 ve üstü şu an

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir